nedelja, 13. januar 2013

Sveti trije kralji ...



Preden se spustim v nekontrolirano pisanje tega bloga, prosim goreče vernike krščanskega svetega pisma, naj ne nadaljujejo z branjem, ali pa naj mi, če se za branje vseeno odločijo, oprostijo nebrzdano prirejanje svetopisemskih zgodb (bog mi je že). 



Da ne bo izgledalo kot trditev, ampak domneva bom velikokrat uporabil besedo „baje“, ki govori o morebitnem in domnevnem. Pred kratkim je bil praznik svetih treh kraljev, ki so v Kölnu še posebej cenjeni. Baje ostanki svetih treh kraljev počivajo v katedrali tukaj v Kölnu, ki je med drugim tudi najstarejša katedrala na svetu in ima največje prosto zvoneči zvon. Poleg tega pa so v Kölnu poskrbeli za to, da so sveti trije kralji tudi na mestnem grbu in sicer jih predstvaljajo tri krone na vrhu grba.



Za tiste, ki se sprašujete, kaj je pod kronami. Ne, tisto niso spermiji, ampak so solze, ki ponazarjajo trpljenje zaščitnice mesta Svete Orsole in njenih 11 spremljevalk, ki jih je baje mučil Atila hunski poglavar, ko je osvojil takratno Rimsko mesto Kolonijo Ker ga je, ko se je v njo zaljubil zavrnila, jo je ubil. No pa se zdaj raje vrnem nazaj k zgodbi z začetka. Torej kako so trije kralji prišli sem, če pa vemo, da so jih nazadnje videli pred dobrimi 2.000 leti ob Jezusu, ko je Jožef s svojimi prijatelji, proslavljal rojstvo sina njegove žene, ki je bila devica. Ja, če bi imel Jožef facebook bi zapisal pod razmerje „It's complicated“ ali „zapleteno je“, če prevedem. Torej Sveto pismo ne govori nič o tem, koliko kraljev je bilo na obisku pri Jezusu, kakšni so bili ali kako jim je bilo ime. Te legende so nastale šele kasneje. Torej baje so se Gašper, Miha in Boltežar odpravili proti zahodu.



Baje so prišli do Konstantinopela današnjega Istanbula, kar niti ni tako malo glede na to, da so pred tem od nekod pripotovali z darili za Jezusa in če primerjamo recimo Mojzesa. On je svojo delovno dobo v  40 letih dela opravil kot vodič in je s svojo skupino prepotoval 750km. Vem, da ni lahko delo, ker se spomnim, da sem bil tudi sam pred leti vodič, ko sem prijatelje vodil na Triglav in sem se na Prehodavcih izgubil. Še dobro, da TNP ni tako velik, ker bi še danes kot Mojzes iskali pot domov. No, če se vrnem našim junakom, je baje njihove ostanke v Milano odnesel nek škof. 



Od koder pa jih je v njihov počitek v Köln, baje prinesel rimski cesar Barbarossa, po katerem se imenuje trg, na katerem se vsako jutro vsedem na tramvaj, ko grem v službo. In zdaj je tudi mene pisanje tega bloga prineslo k počitku in jutrišnjim novim dogodivščinam.

Ni komentarjev:

Objavite komentar